Adventní akce se vrací na hrady a zámky

Po dvouletém covidovém období, kdy bylo konání kulturních akcí značně omezeno, se brány našich hradů a zámků v adventním čase opět otevírají návštěvníkům. Správy památek si připravily bohatý program, chybět nebudou prohlídky provoněnými a nazdobenými interiéry, koncerty a také jarmarky a trhy.

Na Liberecku mohou návštěvníci načerpat sváteční náladu již první adventní víkend 26.–27. listopadu, kdy se na Sychrově uskuteční adventní trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří. Sobotní otevírací doba tržiště je prodloužena do 18 hodin. Dovolujeme si upozornit návštěvníky, že vstup se psy na tržiště není povolen. Na své si o tomto víkendu přijdou i děti, které budou moci vyrazit na speciální prohlídku zámku vedenou čerticí, během níž budou plnit zábavné úkoly.  V zámecké nabídce bude i klasická prohlídka vánočně vyzdobených interiérů.

Chvíle klidu v provoněných komnatách si návštěvníci budou moci dopřát také na zámku Zákupy, a to od 26. 11. do 18. 12. Ve vybraných termínech se zde uskuteční také večerní prohlídky. Zámek Zákupy je zpřístupněn celoročně a na prohlídky zveme tedy i v následujících měsících.

O třetím adventním víkendu doporučujeme k návštěvě hrad Grabštejn, kde bude připraven bohatý program včetně speciálních prohlídek, dětských dílniček, vánočního trhu a adventního koncertu.

Na Královéhradecku proběhly již s předstihem vánoční trhy a listopadové prohlídky v Kuksu. K návštěvě zve hospitál ještě 17. prosince, kdy se zde odehraje Rybova Vánoční mše.

Od 26. listopadu do 11. prosince se ve vánočně vyzdobených interiérech Hrádku u Nechanic seznámíte s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi. Dozvíte se, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavé věci, týkající se těchto nejkrásnějších svátků v roce. Vždy v sobotu se zde uskuteční také vánoční koncert. Akce Vánoce na Hrádku u Nechanic je zařazena jako výchovný program pro děti ZŠ a pro zájemce je možné využít i pracovní listy pro I. a II. stupeň.

O adventních víkendech 26.–27. 11.; 3.–4. 12. a 10.–11. 12. jsou na Náchodě připraveny prohlídky nazdobeným zámkem pro veřejnost, objednané zájezdy a skupiny dětí mohou zámek navštívit ve všední dny v termínu 29. 11. – 2. 12. a 6.–9. 12.

V Rudrově mlýně v Babiččině údolí od 1.–4. 12. provedou návštěvníky obdobím adventu a Vánoc na českém venkově členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude, jako každý rok, konat malý adventní trh, kde lze zároveň posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr doporučujeme nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.

Sváteční atmosféru navodí prodejci rukodělných výrobků, rozličných vánočních ozdob, dekorací, vůní perníčků, cukrovinek, medových specialit a tradičních vánočních výrobků v areálu zámku Opočno. Sváteční jarmark se zde uskuteční 3. prosince. Kdy a odkud se vzal vánoční stromeček? Co patřilo na stůl o Štědrém dnu? A kdo byl sv. Ambrož, sv. Lucie a sv. Barbora? A jak prožívali toto období lidé prostí, lidé v podzámčí, ale i šlechta? To vše a mnohem více se dozvíte o prosincových adventních víkendech při návštěvě prvního patra zámeckých expozic a části bývalé zámecké kuchyně opočenského zámku s komentářem průvodce.

Pardubicko láká na zámky Slatiňany a Litomyšl. Nově zpřístupněné zámecké interiéry v přízemí zámku Slatiňany během prosincových dnů představí nejen osudy knížecí rodiny Auerspergů, ale také průběh svátečních dnů na konci roku v zámeckém prostředí. Prohlídka Vás zavede do hostinských a společenských prostor a nahlédnout budete moci také do zámecké kuchyně.

Jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích, případně jestli aristokraté mysleli také na své sloužící – tyto otázky budou jistě zodpovězeny během prohlídek vánočně vyzdobených interiérů zámku Litomyšl, a to 10.–11. 12. a 17.–18. 12.

Ačkoliv většina z výše zmíněných objektů se návštěvníkům otevírá pouze v rámci adventních akcí, tři objekty ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově jsou otevřeny celoročně – jedná se o zámky Slatiňany, Sychrov a Zákupy.

Zámek Slatiňany zpřístupňuje Zimní prohlídkovou trasu (vždy od čtvrtka do soboty a v adventním čase také o nedělích 4., 11., 18. prosince a ve středu 21. prosince). Uzavřen je 24. prosince. Zámecká zahrada je uzavřena. Podrobnosti o otevírací době: www.zamek-slatinany.cz

Zámek Sychrov je přístupný denně, včetně pondělí. Uzavřen bude o státních svátcích 24.–26. 12. Zámecký park není v zimním období přístupný veřejnosti. Podrobnosti o otevírací době: www.zamek-sychrov.cz

Zámek Zákupy nabízí prohlídky Zimní trasy, a to od úterý do neděle, až do 18. prosince. Zámecký park je v zimním období uzavřen. Podrobnosti o otevírací době: www.zamek-zakupy.cz

Ani ostatní objekty přes zimu nezahálejí, přestože jsou pro veřejnost uzavřeny. Probíhají zde inventury mobiliárních fondů, restaurování, úklidy a řada dalších činností. V neposlední řadě se objekty připravují na projekt Po stopách šlechtických rodů pro rok 2023, jenž ponese název Harrachové – Vznešenost zavazuje.

Přehled akcí chystaných do konce roku naleznete zde https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/prehled-kulturnich-akci

PODROBNÝ PŘEHLED ADVENTNÍCH A VÁNOČNÍCH AKCÍ:

KRÁLOVÉHRADECKO:

 • 26.–27. 11.; 3.–4. 12. a 10.–11. 12.: státní zámek Náchod – Advent za Schaumburgů na náchodském zámku – víkendové adventní prohlídky pro veřejnost. Přijďte si v předvánočním čase odpočinout či načerpat inspiraci na náchodský zámek. Slavnostní atmosféru si letos můžete spolu s námi užít ve vybraných prostorech schaumburského okruhu. Jak slavili svátky přední aristokraté Evropy? Jaké zvyky se dodržovaly? A jak si schaumburské děti užívaly zimního období? To vše se dozvíte ve vánočně vyzdobených interiérech druhého patra zámku. Dorazte teple oblečeni, těšíme se na viděnou.

(www.zamek-nachod.cz; www.facebook.com/zamek.nachod; www.instagram.com/zamek.nachod)

 • 26. 11. – 11. 12.: státní Hrádek u Nechanic – Vánoce na Hrádku. Od 26. listopadu do 11. prosince se ve vánočně vyzdobených interiérech seznámíte s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi. Dozvíte se jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavé věci, týkající se těchto nejkrásnějších svátků v roce. 
  • všední dny – Ve dnech 28. 11.–2. 12. a 5.–9. 12. je otevřeno pouze pro předem ohlášené skupiny. Výjimkou je každý všední den ve 14 hodin, kdy je uskutečněna jedna prohlídka pro veřejnost. (bez rezervace)
  • víkendy – Víkendy je zámek otevřen denně od 9-16 hodin pro veřejnost bez nutnosti rezervace.
  • Vá-noční prohlídky – V pátky 2. a 9. prosince se můžete těšit na jedinečnou atmosféru noční vyzdobené expozice osvětlené svíčkami. Prohlídky probíhají od 17-20 hodin. Rezervace nutná.
  • koncerty – V současné době chystáme 3 vánoční sobotní koncerty: 26. listopadu – dechové trio Jiřího Šlégla + host; 3. prosince – flétnový soubor Pifferaios s mužským sborem Toni dei Signori; 10. prosince – Honza Jareš (zpěv, piano) + host Roman Fojtíček (saxofon)
   • Každou sobotu jsou chystané dvě vystoupení od 18:00 a 19:30. Kapacita sálu je omezena, doporučujeme rezervaci na tel. čísle +495 441 244. Správa zámku si vyhrazuje právo na změnu nebo zrušení programu z důvodu zhoršení epidemiologické situace.
  • Akce Vánoce na Hrádku u Nechanic je zařazena jako výchovný program pro děti ZŠ a pro zájemce je možné využít i pracovní listy pro I. a II. stupeň. Pracovní listy ZDE. Rezervace možné již nyní na čísle +420 495 441 244.

(www.zamek-hradekunechanic.cz; www.facebook.com/hradekunechanic; www.instagram.com/zamek_hradek)

 • 29. 11. – 2. 12. a 6.–9. 12: státní zámek Náchod – Adventní prohlídky pro objednané skupiny. Přijďte si v předvánočním čase odpočinout či načerpat inspiraci na náchodský zámek. Slavnostní atmosféru si letos můžete spolu s námi užít ve vybraných prostorech schaumburského okruhu. Jak slavili svátky přední aristokraté Evropy? Jaké zvyky se dodržovaly? A jak si schaumburské děti užívaly zimního období? To vše se dozvíte ve vánočně vyzdobených interiérech druhého patra zámku. Dorazte teple oblečeni, těšíme se na viděnou. Prohlídky pro děti ze základních a mateřských škol i jiné objednané skupiny. Nutná rezervace prohlídky alespoň 3 dny předem na tel.: 773 771 818, nebo e-mailu nachod@npu.cz.

(www.zamek-nachod.cz; www.facebook.com/zamek.nachod; www.instagram.com/zamek.nachod)

 • 1.–4. 12.: státní zámek Ratibořice – Advent v Babiččině údolí. Pro veřejnost a také pro mateřské školy. V Rudrově mlýně v Babiččině údolí vás obdobím Adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude, jako každý rok, konat malý adventní trh, kde můžete zároveň posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle. Výzdobu mlýna a Starého bělidla na základě lidových zvyků, tj. velice autenticky, provádí manželé Lemberkovi. Doporučujeme předchozí rezervaci. Rezervace prohlídek a podrobné informace na telefonním čísle +420 491 452 123 (pouze v pracovních dnech v od 7 do 14 hod). V letošním roce se nekonají v období Adventu prohlídky zámku. Program pouze v údolí.

(www.zamek-ratiborice.cz;www.facebook.com/ratiborice.zamek; www.instagram.com/ratiborice.zamek)

 • 3. 12.: státní zámek Opočno – Vánoční jarmark. Sváteční atmosféru navodí prodejci rukodělných výrobků, rozličných vánočních ozdob, dekorací, vůně perníčků, cukrovinek, medových specialit a tradiční vánoční výrobky. To vše bude možné zakoupit od prodejců, stánkařů na I. a II. zámeckém nádvoří. Jarmark proběhne v době od 10:00 do 17:00 hod. s možností prohlídky zámeckých interiérů v adventním pojetí. Bývalá zámecká kuchyně v přízemí zámku pozve k návštěvě a zhlédnutí vánoční výzdoby "podzámčí". Dozvíte se, jak se slavil advent mezi šlechtou a poddaným lidem, které postavy jsou s vánočními svátky spojeny. Jaké byly lidové zvyky, kdo byl sv. Ambrož, sv. Lucie, sv. Barbora a jiní. Více informací a podrobný program ZDE.

(www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

 • 3.–4.; 10.–11. a 17.–18. 12.: státní zámek Opočno – Adventní prohlídky zámku – „Advent na zámku a v podzámčí.“ Chcete zažít adventní čas dob dávno minulých? Dozvědět se, jak slavila tento čas konce roku zámecká šlechta? A jak prožívali toto období lidé prostí, lidé v podzámčí? Kdy a odkud se vzal vánoční stromeček, jak si advent užívali děti a jak dospělí. Co patřilo na stůl o Štědrém dnu? A kdo byl sv. Ambrož, sv. Lucie, sv. Barbora a ostatní? To vše a více se dozvíte pří návštěvě prvního patra zámeckých expozic a části bývalé zámecké kuchyně opočenského zámku s komentářem průvodce. Na I. nádvoří před vstupem do hladomorny bude umístěn betlém. V čase od 10:00 hod. do 15:00 hod. (poslední prohlídka vchází do zámku v 15:00 hod.!).

(www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

 • 10. 12.: státní zámek Ratibořice – Adventní koncert. V programu koncertu zazní česká vánoční hudba, české koledy a pastorely a vánoční skladby z evropských zemí. Účinkuje: Dívčí sbor Kantiléna Hradec Králové, Sbormistr: Jaroslav Šlais. Od 17 hodin. Vstupné: jednotné 180 Kč. Vstupenky je možno zakoupit v předprodeji v Regionálním informačním centru v České Skalici od 14. 11. 2022.

(www.zamek-ratiborice.cz;www.facebook.com/ratiborice.zamek; www.instagram.com/ratiborice.zamek)

 • 17. 12.: hospitál Kuks – Vánoční Rybova mše. Zveme vás na již tradiční vánoční Rybovu mši. Uskuteční se v sobotu 17. prosince 2022 v kukském kostele Nejsvětější Trojice. Uslyšíte Smíšený pěvecký sbor Smetana Hradec Králové. Organizátor: Stanislav Rudolfský. Vstupenky si rezervujte na e-mailu: eva.cepickova@post.cz. K vyzvednutí budou od 16:00 hodin před pokladnou hospitálu. Na místě nebude možné si vstupenky bez předchozí rezervace zakoupit. Cena vstupenky: 180 Kč.

(www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

LIBERECKO:

 • 26.–27. 11.: státní zámek Sychrov – Adventní trhy. Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří.  Otevírací doba: sobota 9-18 hodin, neděle 9-16 hodin. Na tržiště není povolen vstup se psy. Děkujeme za pochopení.

(www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

 • 26.–27. 11.: státní zámek Sychrov – Prohlídky s čerticí. Speciální prohlídky zámku s čerticí pro malé i velké návštěvníky. Během zábavné prohlídky budou děti plnit úkoly. Začátky prohlídek vždy v 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. Doporučujeme nákup on-line vstupenek.

(www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

 • 26. 11. – 18. 12.: státní zámek Zákupy – Adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů. Prohlídka vánočně vyzdobeného zámku. Vstupenku si můžete zakoupit na místě v pokladně zámku nebo můžete přijít s předem zakoupenou on-line vstupenkou.

(www.zamek-zakupy.cz; www.facebook.com/statnizamekzakupy; www.instagram.com/zamek_zakupy)

 • 2.-3.; 9.-10. a 16.-17. 12.: státní zámek Zákupy – Večerní adventní prohlídky. Večerní prohlídka vánočně vyzdobeného zámku. Pouze s předem zakoupenou on-line vstupenkou.

(www.zamek-zakupy.cz; www.facebook.com/statnizamekzakupy; www.instagram.com/zamek_zakupy)

 • 10. 12.: státní zámek Lemberk – Adventní koncert. Vystoupí soubor historické hudby FRAGIUM16 a Jiří Bartoloměj Sturz – sólista divadla F. X. Šaldy. Podrobnosti budou upřesněny.

(www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk;  www.instagram.com/zamek_lemberk)

 • 10.–11. 12.: státní hrad Grabštejn – Grabštejnské Vánoce.
  • Program:
  • dílničky – skleněná dílna, zdobení perníčků, vánoční magnety, vánoční dekorace, tiskařská dílna; vstupné: dílničky zpoplatněny u jednotlivých aktivit
  • prohlídky hradu – Prohlídkou Vás tentokrát nebude provázet všeznalý průvodce, ale vydáte se do hradu po stopách příprav na vánoční svátky. Budete mít jedinečnou možnost poslechnout si grabštejnské varhany v kapli sv. Barbory i s malým povídáním. Prohlídky začínají vždy v 10:30, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00. Vstupné: 200 Kč plné, 170 Kč snížené, 80 Kč děti.
  • koncert (sobota 10. 12., 15:30 hod.) - Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční - účinkuje Smíšený pěvecký sbor Janáček Jablonec nad Nisou; vstupné: jednotné 80 Kč. Koncert se koná v 1. patře východního křídla. Sál je vytápěn. Počet míst je omezen – doporučujeme rezervaci! Místa v sále nejsou číslována. Upozorňujeme, že do sálu není možné vnášet jídlo a pití – občerstvení bude k dispozici v hradním šenku U Mehla (v průjezdu hradu naproti pokladně).
  • výstup na věž – samostatně bez průvodce, vstupné: 80 Kč plné, 60 Kč snížené, 30 Kč dět
  • adventní tržiště na nádvoří – vstupné na nádvoří bez poplatku
  • Hrad bude otevřen od 10 do 15 hodin. Rezervace: Na hrané prohlídky a Českou mši vánoční doporučujeme rezervaci: e-mailem: grabstejn@npu.cz; telefonicky: +420 482 724 301; možno zakoupit vstupenky on-line: https://www.hrad-grabstejn.cz/cs/on-line-vstupenky 

 (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

 • 26. 12.: státní zámek Sychrov – Vánoční koncert. Tradiční vánoční koncert na zámku Sychrov. V ceně vstupenky mají účastníci koncertu možnost prohlídky vánočně laděných zámeckých interiérů. Prohlídka bez výkladu proběhne bezprostředně po skončení koncertu.

(www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

 • 27. 12. až 1. 1.: státní zámek Sychrov – Prohlídky vánočně nazdobeného zámku za asistence kustodů. Návštěvníci si mohou prohlídkovou trasu, vánočně vyzdobenou, projít sami, ve svém vlastním tempu, za asistence kustodů. Prohlídky vždy v 10:15, 11:30, 12:45 a 14:00. Doporučujeme nákup vstupenek on-line, pokladna je uzavřena, otevírá se pouze 15 minut před prohlídkou na doprodej zbývajících vstupenek. Děkujeme za pochopení. Zámecký park je uzavřen.

 (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

PARDUBICKO:

 • 1.–4., 8.–11., 15.–18., 21.–23. a 29.–31. 12.: státní zámek Slatiňany – Adventní čas na zámku. Nově zpřístupněné zámecké interiéry v přízemí Vám během prosincových dnů představí nejen osudy knížecí rodiny Auerspergů, ale také se dozvíte, jak na zámku probíhaly sváteční poslední dny v roce. Prohlídky začínají v 10:00, 13:00 a 15:00 hodin (v sobotu a neděli také v 11:00). Pokladna bude otevřena vždy 15 minut před začátkem prohlídky. Vstupenky bude možné zakoupit ONLINE jako "Zimní trasa" v daném období.

(www.zamek-slatinany.cz; www.facebook.com/zamek.slatinany; www.instagram.com/zamekslatinany)

 • 10.–11. 12. a 17.–18. 12.: státní zámek Litomyšl – Adventní prohlídky. Pokud si kladete otázky, jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích, případně jestli aristokraté mysleli také na své sloužící, pak jsou pro vás tím pravým prohlídky vánočně vyzdobenými interiéry zámku Litomyšl. A jelikož zámek navštívil samotný císař František Josef I., přeneseme se také na vánoční císařský dvůr. V zámecké kapli nebude chybět ani vyřezávaný lidový betlém.

(www.zamek-litomysl.cz; www.facebook.com/szlitomysl; www.instagram.com/zamek.litomysl)